تفاوت میلیونی قیمت سنتور ها با هم

اختلاف قیمت سنتور


سنتور یکی از سازهایی است که تقریبا 70 درصد علاقه مندان به موسیقی آن را می پسندند و به دنبال یادگیری آن هستند. زمانی که کسی قصد یادگیری سنتور می کند معمولا ابتدا آموزشگاه و یا استاد مناسب را پیدا میکند. زمانی که میخواهد سنتور لازم را تهیه کند به طور معمول سنتور را انتخاب میکند که استاد به او پیشنهاد می دهد. البته گاها دست به سرچ و گشت و گزار در اینترنت میشود... خب در نهایت تصمیم به خرید می گیرد.

چیزی که اینجا روشن میشود تفاوت های میلیونی قیمت سنتور است. مگر می شود یک سنتور با سنتور دیگر در این حد تفاوت قیمتی داشته باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که سنتور نیز مانند سایر محصولات انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آن قیمت متفاوتی نیز می گیرد. به عنونا مثال مدل لاکوک مانند سل کوک 9 خرکی است اما در مقايسه با سنتور سل كوک صداي زيرتري دارد و از نظر كوك نيز يك پرده بالاتر از سنتور سل كوک مي‌شود. سنتورهای 10، 11 و 12 خرکی نیز از مدل‌های دیگر سنتور است که برای تک نوازی مناسبتر است.

اساتید موسیقی اعتقاد دارند که در خرید سنتور باید معیار اول سازنده ساز باشد اما آیا واسطه گران فروش آلات و ادوات موسیقی به سازندگان اصلی ساز اشاره می‌کنند؟ خب در اکثر موارد نه، ولی مراجع تخصصی و با اسم و رسم مانند ساز24 نام سازنده را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در مشخصات ساز معرفی می کنند. سنتورها معمولا مزین به مهر خالق آن هستند که به نوعی ضمانت کیفیت آن‌ها محسوب می‌شود. از برترین نوازندگان سنتور هم می‌توان به پرویز مشکاتیان، سیامک آقایی، ابوالحسن صبا و اردوان کامکار اشاره کرد.

قیمت سنتور باید معیار دوم خرید و فروش این ساز باشد. اگر سری به سایت‌های آنلاین فروش آلات و ادوات موسیقی مانند ساز24، دیجی کالا، دیوار و شیپور و ... بزنید، متوجه می شوید که از یک میلیون تومان تا سی میلیون قیمت‌ها در نوسان است. مثلا « بسته سنتور علیزاده یک مهر با قیمت 1350 هزار تومان در ساز24 به فروش می رسد. در مقابل سنتور پژوهشکده سنتور گوهر ویژه با قیمت 11 میلیون در این سایت خریداری شده است. البته نباید فراموش کرد که سنتورهای دست دومی نیز وجود دارند که افراد در سایت هایی مانند دیوار و شیپور آگهی می کنند و قیمت آنها به نسبت مناسب است اما آیا مورد اطمینان هستند؟ قطعا باید هنگام خرید خرید سنتورهای دست دوم دقت کنید که دچار تاب‌خوردن و انحنا از ناحیه صفحه زیرین شوند.


/ 2 نظر / 480 بازدید
photowithme

یکی از مسائل مهم هنگام خرید ساز تجربه سازنده در ساخت ساز است. بسیار نادر است سازنده تازه کاری بتواند کاری با کیفیت اساتید ارائه دهد. این اساتید که میتوان از استاد موسوی و استاد انصاری برای مثال نام برد سال ها مشغول ساخت ساز و بی نقص کردن تکنیک های ساز سازی خود بودند. برخی سازنده ها هم از چوب ها متریال کمیاب برای افزایش قیمت ساز استفاده میکنند که این تضمین کننده کیفیت ساز نیست و گاهی سازی که با چوب گردو ساخته شده صدایی بهتر از سازی با چوب رزوود دارد

mobileads

اختلاف قیمت سنتور الزاما به متریال و سازنده و خرک و چیزهای دیگه بستگی نداره، خیلی وقتا سلیقه ایه و فروشنده ها و حتی تولید کننده ها قیمت های سلیقه ای برای سنتور در نظر می گیرن. مثلا ممکنه یه سنتور با متریال عالی قیمتش نسبت به سنتور دیگه با متریال بی کیفیت خیلی متفاوت باشه و الان همه از تورمی که در حال حاضر وجود داره سواستفاده می کنن. هر کسی قیمت سنتور خودش رو دل به خواهی می زنه و در پایان با یه جمله "الان چی سرجاش مونده" یا "الان دیگه همه چی گرون شده" کارشون رو توجیه می کنن. پس به نظر من باید سلیقه و وجدان رو هم جز فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت سنتور لحاظ کرد.